خبر

بهره‌برداری از سد "کوچری" آغاز شد.
1395/06/09
بهره برداری از سد کوچری در گلپایگان با حضور دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی،مهندس چیت چیان وزیر نیرو، مهندس حاج رسولی ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و دکتر زرگر پور استاندار اصفهان در تاریخ 8/6/95 آغاز شد.

به گزارش شبکه خبری آّب ایران،‌ هدف از اجرای این طرح، انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود، انتقال 181 میلیون متر مکعب آب در سال از سرشاخه های دز به سد کوچری و تصفیه‌خانه دودهک جهت تامین آب شرب دراز مدت شهرهای قم، ‌ساوه، خوانسار، خمین، دلیجان، ‌گلپایگان، ‌محلات،‌ نیمور و سلفچگان و تخصیص مقداری از آب انتقال یافته به صنعت برای جبران روزافزون کمبود آب شهرهایی که از رشد جمعیت سریعی برخوردار هستند، اعلام شده است.
سد کوچری در پایین دست سد گلپایگان، در 8 کیلومتری جنوب غربی شهرستان گلپایگان، با ارتفاع 73 متر از کف و 96.5 متر از پی، با حجم بدنه 5.2 میلیون متر مکعب و با حجم کل مخزن 207 میلیون متر مکعب احداث شده تا بتواند آب شرب شهرهای یاد شده را با تضمین 95 درصد تامین کند. آب ذخیره شده از سد کوچری توسط خط لوله ای به طول 108 کیلومتر به تصفیه خانه دودهک و از آنجا توسط خط لوله ای به طول 72 کیلومتر به شهر قم می رسد.
سد کوچری که هدف اصلی آن انتقال، تصفیه و توزیع 181 میلیون متر مکعب آب جهت مصارف شرب برای سه استان اصفهان، مرکزی و قم، با 10 شهر و 100 روستا است، در مجموع 370 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.
رییس مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاح سد مخزنی کوچری اعلام کرد: احداث و بهره‌برداری از سد کوچری گامی مهم در اجرای طرح‌های بزرگ‌تر آب کشور است.دکتر لاریجانی ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای هفته دولت، با بیان اینکه پروژه احداث سد کوچری پس از پیگیری‌های مستقیم مقام معظم رهبری سرعت خوبی به خود گرفته بود، تصریح کرد: با اجرای این طرح 10 شهر و 100 روستای فلات مرکزی کشور از نعمت آب آشامیدنی بهره‌مند خواهند شد.
ایشان با تاکید بر اینکه امروزه بیش از 800 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد، ادامه داد: اگر این ارقام تبدیل به فعالیت‌های عمرانی و تولیدی شود، جهش خوبی در کشور ایجاد خواهدشد.
لاریجانی تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم منابعی که در اختیار مردم است، در صورت علاقه‌مندی افراد برای حضور در مسیر تولید مورد استفاده قرار بگیرد.
وی با یادآوری اینکه تا دو سال پیش برای تأمین آب 6 هزار روستای کشور از تانکرهای آبرسانی استفاده می‌شد، ادامه داد: طی جلساتی با وزیر نیرو رقمی در حدود 500 میلیون دلار برای حل این مشکل اختصاص پیدا کرده است که امیدواریم با تدابیر صورت گرفته هر چه بیشتر شاهد رفع این معضل در کشور باشیم.
لاریجانی در پایان با اشاره به اینکه 90 درصد منابع آبی کشور صرف امور مرتبط با کشاورزی می‌شود، اظهار کرد: ما باید در صدد سرمایه‌گذاری و اشاعه آبیاری تحت فشار و اصلاح الگوی سنتی کشاورزی خود باشیم که تلاش می کنیم در برنامه ششم توسعه این موضوع به خوبی پیگیری شود.
منبع: شبکه خبری آب ایران